Vai man ir risks saslimt ar dzemdes miomu?

Riska faktors ir kaut kas, kas visticamāk var likt veidoties miomai. Īpaša riska faktora esamība var ietekmēt ārstēšanas rezultātu, kā arī palielināt iespēju miomas recidīvam. Katrs riska faktors, piemēram, vecums, rase, ģimenes anamnēze, utt., tiks sīkāk apskatīts turpmākajās lappusēs. Turpmāk tiks apskatīti arī faktori, kas mazina risku saslimt ar miomu, piemēram, vingrinājumi.

Mioma kļūst biežāk sastopama sievietēm kļūstot vecākām, līdz iestājas menopauze.

Nozīmīgs miomas sastopamības pieaugums ir sievietēm, sasniedzot 40 gadu vecumu.

Tas nebūt nenozīmē, ka miomas ir biežāk 40gadu vecām sievietēm, bet gan to, ka esošās miomas varētu sākt augt ātrāk vai simptomi var kļūt izteiktāki.

Mioma attīstās daudz biežāk tajos gadījumos, ja ir ģimenes anamnēze, tas ir, tuvākajām radiniecēm – mātei, māsai ir diagnosticēta mioma.

Tas liecina, ka daži gēni var būt iesaistīti to attīstībā.

Miomu 2 – 3 reizes biežāk sastop Afro-Karību izcelsmes sievietēm. Viņām miomas mēdz būt lielākas, vairāk mezglu un attīstās agrīnākā vecumā.

Vecums, kurā sākas pirmās menstruācijas, lielā mērā atkarīgs no reģiona, rases, ģenētiskiem faktoriem, utt, bet aptuveni vidējais vecums ir 13 gadi.

Lielāks risks attīstīties miomai ir sievietēm, kurām pirmās menstruācijas sākas agri.

Sievietēm, kurām pirmās menstruācijas sākās 10gadu vecumā vai agrāk, ir salīdzinoši lielāks miomas attīstības risks nekā tām, kurām pirmās menstruācijas sākās pēc 12 gadu vecuma.

Sievietēm, kurām menstruācijas sākās 16 gadu vecumā vai vēlāk, ir mazāks miomas attīstības risks.

Agra menstruāciju sākšanās var nedaudz palielināt risku saslimt ar miomu, jo dzemdes sieniņa (miometrijs) piedzīvo vairāk šūnu dalīšanos, tā palielinot iespējai nonākt kļūdai šajā procesā.

Dzemdējušām sievietēm ir mazāks risks saslimt ar dzemdes miomu nekā tām, kurām nav bērnu.

Risks samazinās, ja sievietei ir vairāki bērni, kā arī tad, ja intervāli starp dzemdībām ir īsāki.

Lielāks bērnu skaits miomas risku samazina, jo grūtniecība ierobežo augsta estrogēna līmeņa radītās ietekmes laiku.

Sievietēm menopauzē ir samazināts miomas attīstības risks.

Existing fibroids tend to shrink in postmenopausal women because oestrogen levels in the body are very low, and when deprived of oestrogen, fibroids shrink.

Mioma postmenopauzē samazinās, jo estrogēna līmenis organismā šajā periodā ir ļoti zems, un, kad estrogēna līmenis ir zems, miomas mezgli sarūk.

Saistība starp aptaukošanos un palielinātu miomas risku varētu būt saistīta ar aptaukošanās izraisītām hormonālām izmaiņām.

Sievietēm ar aktīvu dzīvesveidu, kuras bieži veic fiziskus vingrinājumus, ir samazināts risks attīstīties dzemdes miomai.

Viens no pētījumiem parādīja, ka risks varētu būt samazināts pat par 40%.

Sievietēm ar paaugstinātu asinsspiedienu vai sirds slimību ir lielāka iespējamība attīstīties miomai.

Viens no pētījumiem uzrāda, ka augsts asinsspiediens ir saistīts ar lielāku miomas attīstības risku.

 

Lai iegūtu informāciju par miomas simptomiem, skatiet nākošo sadaļu/a>.

Šī tīmekļa vietne sniedz informāciju, kas ir paredzēta tikai izglītojošiem mērķiem. Vienmēr konsultējieties ar savu ārstu, ja Jums ir bažas par savu veselību.