Izpratne par simptomiem

Bieži dzemdes miomai nav nekādu pazīmju un tā tiek atklāta tikai kārtējās pārbaudes laikā. Bet aptuveni vienai no trijām sievietēm, kam diagnosticēta mioma, ir simptomi, kas traucē ikdienas dzīvi.

Ja Jums ir kādi no sekojošiem simptomiem un aizdomas par miomu, konsultējieties ar savu ārstu par diagnostikas un ārstēšanas iespējām.

Mioma var izraisīt smagu vai sāpīgu menstruālo asiņošanu, jo tā rada dzemdes kairinājumu un palielina tās apjomu.

Smagas menstruācijas ne vienmēr nozīmē kaut ko nopietnu, bet tām var būt emocionāla un sociāla ietekme uz ikdienas dzīvi, kā arī izraisīt dzelzs deficīta anēmiju, nogurumu un elpas trūkumu.

Jums noteikti vajadzētu runāt ar ārstu, ja mēnešreizes kļūst ļoti smagas, ja nepieciešams lielāks skaits tamponu vai pakešu, vai ir bijusi asiņošana caur apģērbu vai paketēm.

Tam par iemeslu ir dzemdes gļotādas (endometrija) kairinājums un reproduktīvā cikla traucējumi.

Vidēji menstruālais cikls ilgst aptuveni 28 dienas, bet arī cikla garums 24 – 35 dienas tiek uzskatīts par normālu. Neregulāra asiņošana ir tad, ja menstruācijas ir ilgāk par septiņām dienām, ja ir mazāk nekā trīs nedēļas starp menstruācijām, ja ir asiņošana starp menstruācijām vai asiņošana pēc dzimumakta.

Mioma var izraisīt sāpes vai tūskainību iegurnī (zem nabas), jo īpaši, ja mioma ir liela. Tā var izraisīt arī sāpes muguras lejasdaļā un kājās.

Mioma var nospiest urīnpūsli un radīt nepieciešamību dienas laikā daudz biežāk apmeklēt tualeti un šī iemesla dēļ pat celties nakts vidū.

Mioma var spiest uz resno zarnu, radot aizcietējumus un sāpes vēdera izejas laikā.

Aizcietējums nozīmē, ka Jūsu vēdera izeja nav regulāra vai nespējat pilnībā iztukšot zarnu traktu.

Ja mioma aug maksts vai dzemdes kakla tuvumā dažas sievietes var izjust sāpes dzimumakta laikā, kas var ietekmēt partnerattiecības.

Reizēm mioma var radīt problēmas iestāties grūtniecībai vai būt par iemeslu neauglībai (nespēja iestāties grūtniecībai).

Attiecībā uz lielāko daļu praktiski veselu pāru, 95% sieviešu grūtniecība iestājas divu gadu laikā pie regulārām neaizsargātām dzimumattiecībām. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO), pāris varētu būt neauglīgs, ja sievietei nav izdevies palikt stāvoklī pēc 12 mēnešus ilgām regulārām neaizsargātām dzimumattiecībām.

Neauglība var iestāties, ja mioma ir ļoti liela vai submukoza – atrodas dzemdes dobumā. Atkarībā no veida un izmēra, mioma var traucēt apaugļotai olšūnai piestiprināties pie dzemdes gļotādas, vai arī padarīt necaurejamus olvadus.

Dažkārt mioma var radīt sarežģījumus grūtniecības laikā gan mātei, gan bērnam, palielinot spontāna aborta risku, kā arī radīt sarežģījumus dzemdību laikā.

 

Lai iegūtu vairāk informācijas par to, kā mioma var ietekmēt Jūsu ikdienas dzīvi, skatiet nākamo sadaļu.

Šī tīmekļa vietne sniedz informāciju, kas ir paredzēta tikai izglītojošiem mērķiem. Vienmēr konsultējieties ar savu ārstu, ja Jums ir bažas par savu veselību.