Hormoni un menstruālais cikls

Sievietes menstruālais cikls ilgst aptuveni 28 dienas un ietver virkni hormonu mijiedarbību. Šos hormonus izdala šūnas un dziedzeri, un tie nodod signālus no vienas ķermeņa daļas uz citu.

Menstruālais cikls sastāv no diviem “paralēliem” cikliem: olnīcu cikla (ietekme olnīcās) un menstruālā cikla (iedarbība uz dzemdes gļotādu).

Hormoni un menstruālais cikls

Gan olnīcu ciklam, gan menstruālajam ciklam ir trīs stadijas: folikulārā fāze, ovulatorā fāze un luteīnā fāze.

Olnīcu cikls: folikuls (viena, neapaugļota olšūna) attīstās olnīcā aptuveni 14 dienas hipofīzes izdalītā FSH ietekmē. Folikuls attīstoties sāk ražot estrogēnu.

Menstruālais cikls: sākas ar menstruācijām. Estrogēnu izdales ietekmē dzemdes siena sāk pakāpeniski “proliferēt”.

Olnīcu cikls: estrogēnu pieaugums veicina hormona, ko sauc par GnRH (gonadotropā hormona) izdalīšanos. Šis GnRH stimulē hipofīzi izdalīt hipotalamā lielu daudzumu LH (lutinizējošā hormona) un FSH. LH pieplūdums izraisa pilnībā nobriedušā folikula plīšanu un olšūnas, kas ir gatava apaugļošanai, atbrīvošanu no olnīcas.

Olnīcu cikls: atlikušie audi pēc olšūnas izdalīšanās saraujas un veido t.s. dzelteno ķermeni. Šis dzeltenais ķermenis ražo lielu daudzumu progesteronea un arī nelielu daudzumu estrogēna.

Menstruālais cikls: augstais progesterona līmenis veicina dzemdes gļotādas, kas gatavojas uzņemt apaugļoto olšūnu, sabiezēšanu. Ja olšūna nav apaugļojusies, hipotalama un hipofīzes hormonu – GnRH, LH un FSH izdale samazinās vai izsīkst. Tas izraisa dzemdes gļotādas noārdīšanos un jauns cikls sākas ar menstruāciju pirmo dienu.

 
Hormoni un menstruālais cikls

Click to zoom

Vairāk informācijas par faktoriem, kas varētu veicināt dzemdes miomas attīstību, meklējiet nākamajā sadaļā

Šī tīmekļa vietne sniedz informāciju, kas ir paredzēta tikai izglītojošiem mērķiem. Vienmēr konsultējieties ar savu ārstu, ja Jums ir bažas par savu veselību.